Kordil™

#
Kordil EPS: Akıllı sensör teknolojilerini kullanarak yerli olarak geliştirilmiş ve ekskavatörlere özel olarak geliştirilmiş bir sistemdir. Kordil'in geliştirmiş olduğu konumlandırma sistemleri arasında en gelişmiş model ve teknik altyapıya sahiptir. İlk sürümü 2014 yılında piyasaya sürülmüş olup takriben 2 yıllık bir araştırma ve geliştirme sürecine tabi tutularak bugünkü halini alan sistem ülkemizin en yaygın kullanılan ve milli projelerimizin vazgeçilmezi olan sistemdir.
#
Kordil CPS (Crane Positioning System) Kordil EPS sisteminin bir türevi olan, kafes veya teleskopik bomlu vinçlerin kazı ve dolgu yapabilecek şekilde 3B olarak konumlandırılmış halidir. Yükün istenen bir noktasının (genellikle en altı) koordinat ve kotunun çok yüksek doğrulukta belirlenerek, gerçek zamanlı olarak bir ekran üzerinde hem plan hem de profil görüntüsünün aktarılır. Kordil EPS sistemine benzer olarak toplamda 7 adet yüzey modeli sisteme yüklenerek çalışma olanağı vardır. Plan görüntüsünde de harita yüklemek suretiyle hem konum hem de kesit görüntüleri gerçek zamanlı olarak güncellenir.
#
Kordil Navigation Pro (NP) sistemi çok amaçlı ve çok sensörlü bir konumlandırma sistemidir. Sistem Kordil EPS, Kordil CPS, Kordil BS sistemlerinin alt temelini oluşturur. Sistem bir çok sensörün entegre edilerek söz konusu makine ve ekipmanlara kurulması ile tüm hareketlerinin bir operator ekranına aktarılması suretiyle çalışır. Operatör ekranı yalın ve karmaşadan uzak olarak tasarlanmış olup, gerekli tüm bilgiler ileri bir eğitim seviyesi gerektirmeksizin görselleştirilmiş olur. Bu sistem, sondaj rigleri, ağır deniz yapıları ve ekipmanlarının konumlandırmasının yanısıra, ekskavatör, vinç, greyder, dozer ve benzeri iş makinelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadırlar.
#
Kordil TG05 mareograf istasyonu (Tide Gauge) deniz, baraj, göl ve nehirlerdeki su seviyesi yüksekliklerinin ölçümü için geliştirilmiş bir sistemdir. Sistem bir dizi kalibrasyona tabi tutularak su seviyesi yüksekliği değeri ilgili datumda ölçülerek, 3G/4G modem, radyo veya internet üzerinden uzak bir lokasyona iletilir. Kordil TG05 sistemi, Kordil Metocean yazılımı ile entegre çalışır.
#
Kordil Batimetri Studio tekhüzmeli akustik iskandil sistemi (singlebeam echosounder sistemi) ile bütünleşik olarak çalışan bir sistemdir. Sistem yazılımı endüstri standardı yazılımlardan beklenen tüm özelliklere sahiptir. Özellikle nehir gibi sürekli değişen su seviyelerinde çalışmak, veya baraj gölleri gibi çok farklı ses hızı profili barındıran alanlarda doğru ve kusursuz ölçüm yapmak üzere tasarlanmıştır. Deniz gibi, ölçümü nispeten kolay bölgelerin ölçümü de haliyle sistemde son derece kolaylaştırılmıştır. Kordil BS yazılımı, NMEA destekli tüm cihaz ve modelleri destekler.
#
Kordi Geodesy Tools, hepsi bir arada bir jeodezik hesaplama yazılımıdır. Bu yazılım üzerinde birçok koordinat dönüşümleri, datum transformasyonları ve de parametre hesaplaması yapılmaktadır. Parametre hesaplamaları istatistiksel verilere dayandırılarak, en küçük kareler yöntemine göre hesaplanarak, ileri hata ayıklama seçenekleri ile raporlanmaktadırlar. Yazılım 2003 yılında ilk sürümü ile birlikte halen geliştirilmekte ve Kordil'in ve Kordil'in müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere güncel tutulmaktadırlar.
#
Kordil RC, uzaktan kumandalı ölçüm aracıdır. Bot üzerine kurulan KBS sistemleri ile bütünleşik olarak, deniz, baraj, nehir veya göl alanların ölçümüne olanak sağlar. Özellikle insanlı araçların sakıncalı olduğu atık su havuzları, pondlar, maden sahalarının siyanür havuzları, barajların su alma yapıları, şelale önleri veya tehlikeli sular gibi alanlar bu sistemin en güzel uygulama alanlarıdır. Tamamen su geçirmez tasarımı ile botun batması engellenmiştir.
#
Kordil Metocean Buoy sistemi, bir ankraj ile deniz dibine asılan yüzer bir şamandıra sistemi üzerine konulan bir çok sensörden ibaret bir meteorolojik ve oşinografik ölçme sistemidir. Sistem dalga yüksekliği, dalga yönü, su seviyesi yüksekliği, rüzgar hızı, rüzgar yönü, bağıl nem, çiğ noktası, hava sıcaklığı, hava basıncı parametrelerini ölçerek karaya ileten bir sistemdir. Sistem 3G/4G veya radyo sinyallerini kullanarak karadaki bir istasyona veri transfer edebilmektedir.
#
KBS200 Tekhüzmeli Akustik İskandil (Singlebeam Echosounder), akıllı sensör teknolojilerini kullanarak geliştirilmiş yüksek doğruluk sağlayan bütünleşik bir tek hüzmeli iskandil sistemidir. Mikro elektronik bileşenleri aracılığı ile, derinlikler hesaplanarak RS232 kablo veya Bluetooth™ kullanılarak Kordil Batimetri Studio yazılımına aktarılırlar.
#
KBS30200 Çift Frekanslı ve Tekhüzmeli (dual frequency singlebeam echosounder), akıllı sensör teknolojilerini kullanarak geliştirilmiş yüksek doğruluk sağlayan entegre bir akustik derinlik ölçme sistemidir. Mikro elektronik bileşenleri aracılığı ile, derinlikler hesaplanarak RS232 kablo veya Bluetooth™ kullanılarak Kordil Batimetri Studio yazılımına aktarılırlar. Sistem 0-300 m derinlikler aralığında çalışmaya elverişlidir. Hidrografi ve mühendislik ölçme standartlarında ölçüm yapmak üzere Kordil tarafından geliştirilmiş ve üretilen bir sistemdir.
#
Kordil UHF35 radyo modem, stabilite, üstün performans ve geniş kapsam gerektiren kritik uygulamalar için ideal bir çözümdür. Yüksek hızlı, yüksek güçlü kablosuz veri bağlantısı, GNSS/RTK arazi ölçümü ve hassas konumlandırma görevlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır.
#
Kordil KD600 tek kişilik taşınabilir tekerlekli vinç sistemidir. Denizaltı ölçme ve haritalama projeleri için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.
#
Kordil KD300 denizaltı ölçme ve haritalama projeleri için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir.
#
Kordil Fansız Endüstriyel Mini Bilgisayar, ağır endüstriyel koşullarda ve kıyıötesi ölçmeler gibi hassas uygulamalarda son derece etkili çalışacak bir şekilde tasarlanmış kompakt bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem, aşırı sıcaklık, su, toz, nem ve titreşim gibi endüstriyel ortamlarda sıkça karşılaşılan zorlu koşullarda sorunsuz kullanılması için özel olarak geliştirilmiştir.