Yanal Taramalı Sonar (YTS), Jeomorfoloji ve Sınıflandırma

Yanal taramalı sonar sistemler (YTS) kullanarak, projenin amacına göre su tabanında bulunan doğal ve suni varlıkların tespitini yapmaktayız. Çalışmalarımızda zeminin doğal durumunu ortaya koyuyor ve düşeyde bir boyut oluşturan objelerin tespitini gerçekleştiriyoruz. Sonar değerlendirmeler ile seyir güvenliği ve alanda yapılması planlanan aktivitelerde dikkate alınması gereken sonuçlar elde ediyoruz. Yanal taramalı sonarın geri saçınım özelliği sadece morfolojinin tespiti değil aynı zamanda materyal tiplerinin sınıflandırılmasında da kullanılmaktadır. Kullandığımız sonar sistemlerimiz geniş alanları hızlı ve uygun maliyetle taramaya olanak verir. Deniz etütlerinin hemen hemen her alanında uygulaması olan bu yöntemi Kordil bir çok projesinde başarıyla kullanmaktadır.

 • Batık / debri temizliği
 • Deniz tabanı morfolojik yapısının çıkarılması
 • Su tabanı yapısının sınıflandırması (çamur, kum, kayalık, yosun gibi)
 • Kayıp arama
 • Batık bulma
 • Batimetride (daha çok singlebeam) görülemeyecek kadar küçük ve dik duran objelerin tespiti (kazık, demir boru vesaire)
 • Doğal göllerde göl tabanının genel görünümü ve yapısının çıkarılması
 • Liman, tersane ve inşaat sahalarında kazı / tarama ve inşaat öncesi engel teşkil edecek malzemelerin bulunması (demir, çelik, saç, halat, lastik vesaire)

Deniz Tabanı Sınıflandırması ve Jeomorfoloji Haritası

Taban topografyası, yüzey şekilleri ve deniz tabanını oluşturan taban kaya alanlar, kum ve çökel gibi yumuşak malzemeleri sonar mozaik haritalarımızla net bir şekilde ortaya koyan çalışmalar yapıyoruz.

Kayıp ve Batık Arama

Adli vakalar veya kazalar sonucu deniz, dere, göl gibi sulara düşen kayıpların aranması,güncel veya tarihi batıkların sonar ile tespiti çalışmalarını başarı ile gerçekleştirmekteyiz.

 • Gemi batığı
 • Uçak enkazı
 • Adli vakalar
 • Çeşitli olaylar (trafik kazası, sel vb.) sonucu deniz, dere, göl gibi sularda kayıp arama

Hatların Manialardan Temizlenmesi

Güzergah belirleme çalışmalarında seçilen güzergah boyunca tabanda bulunan objelerin temizlenmesi amacıyla sonar tarama çalışmaları yapmaktayız.

Patmalamamış Mühimmat

Her boyutta patlamamış mühimmat (UXO) aramalarını uluslararası standartlarda gerçekleştiriyoruz.

Seyir Güvenliği ve Yüzen Maniaların Tespiti (balık ağı veya halat)

Seyir güvenliğini ve deniz altı yaşamını tehdit eden hayalet balık ağı (ghost net), sahipsiz balıkçılık malzemesi (DFG), halat ve her türlü yüzen maniaların temizlenmesine yönelik çevresel araştırmalarda arama tarama çalışmaları yapıyoruz.

Singlebeam ve Multibeam Ölçümlerine Yansımayan Engellerin Tespiti

Batimetri ölçüm çalışmalarında (daha çok singlebeam) görülemeyecek kadar küçük veya dik duran kazık, demir, boru gibi objelerin tespiti çalışmaları.

Denize Düşen Kıymetli Malzemelerin Aranması ve Bulunması

Denize düşerek kaybolan değerli envanter, araç, gereç veya çapa, zincir gibi çok çeşitli kontrast oluşturan nesnenin tespit edilmesi için de yaygın olarak çalışmalar yapmaktayız.

Proje Sahası Tarama Çalışmaları

Liman, tersane ve inşaat sahalarında kazı / tarama ve inşaat öncesi engel teşkil edecek demir, çelik, saç, halat, lastik vb.malzemelerin bulunması çalışmalarını yapıyoruz.

 

 

yts_yanal_taramali_sonar.pngyts_batık_arama.png